top of page

דלקות אוזניים בכלבים וחתולים


הידעתם – בכלבים אלרגיות הן הגורם השכיח ביותר לדלקות אוזניים בעוד שבחתולים הגורם השכיח ביותר הן אקאריות אוזניים!


דלקות אוזניים בכלבים וחתוליםמחלות אוזניים משתייכות ברפואה וטרינרית לרפואת עור (דרמטולוגיה).


נהוג לסווג דלקות אוזניים לפי 4 קטגוריות

1. גורמים ראשוניים – גורמים ישירות לדלקת כגון – טפילים (כגון אקאריות אוזניים), גוף זר, פוליפ, גידול, אלרגיות

2. גורמים מועדים (פרה-דיספוננטים)– גורמים המאפשרים תנאים להתפתחות הדלקת – בעיות מבניות באוזן (כגון מבנה מוצר של התעלה, שיער רב בתעלה, פעילות מוגברת של תאי חלב ועוד) , טראומה, הפרעות הורמונליות, לחות באוזן, מחלות אוטואימוניות, מחלות זיהומיות(כגון לישמניה)

3. גורמים שניוניים – אלו הם המזהמים המתרבים בעקבות הגורמים הראשוניים והפרה-דיספוננטים – חיידקים ו/או שמרים

4. גורמים מנציחים – גורמים המונעים החלמה של האוזן – עיבוי של התעלה (המונעת מההפרשות לצאת), הפרשות מרובות, דלקת אוזן תיכונה ופנימית, אפרכסת שמוטה ( המונעת איורור של התעלה).

חשוב להבין – אבחון של דלקת אוזניים חייב לקחת בחשבון את כל הגורמים על מנת לטפל ביעילות בדלקת וגם למנוע חזרתיות שלה!!


סימנים לדלקת אוזניים לרוב כוללים:

  • גירוד וניעור של האוזניים

  • כאב ורגישות למגע באזור האוזניים

  • הפרשה מרובה מהאוזן

  • ריח רע

אבחון דלקת אוזניים כולל

1. תשאול מקיף על מנת לזהות גורמים ראשוניים ומועדים.

2. בדיקה אוטוסקופית – בדיקה בה בודקים עם מכשיר בעל מקור אור את תעלת האוזן עד לעור התוף. (לעיתים בדיקה זו צריכה להתבצע בהרדמה ולאחר ניקוי של האוזן על מנת לראות את כל האוזן היטב.)

3. משטח מהפרשות והסתכלות במיקרוסקופ לאבחון של הגורמים השניוניים וגם לאבחון של גורמים ראשוניים כמו אקאריות אוזניים.

4. בדלקות חוזרות או בחשד לחיידקים עמידים יש לקחת תרבית מהאוזן ולשלוח לבדיקה.

5. כשיש חשד למעורבות של האוזן הפנימית/תיכונה לעיתים יש צורך בביצוע CT או צילום רנטגן.

טיפול בדלקת אוזניים חייב לכלול טיפול בכל הגורמים! חשוב להקפיד לטיפול עד להחלמה של הדלקת ולכן יש חשיבות מכרעת להגעה לביקורת ולוודא החלמה מלאה לפני הפסקת הטיפול.

דגשים בטיפול בדלקות אוזניים -

1. ניקוי של האוזן הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול ובמקרים קשים יש אף צורך בשטיפת אוזניים מקצועית הנעשית בהרדמה מלאה. שטיפות בחומרים מתאימים מקטינות את היצמדות הגורמים הזיהומיים ועוזרות לייבוש האוזן ואף לפעילות האנטיביוטיקה על החייידקים באוזן. יש להיזהר מביצוע של שטיפות במצב בו עור התוף קרוע עקב חדירה של נוזל/מזהמים לתוך האוזן התיכונה/פנימית וגרימה של סימנים נוירולוגים.

חשוב מאוד – אסור בתכלית האיסור לנקות אוזניים לבע"ח עם קיסמי אוזניים אלו פוגעים בשכבת העור שעל גבי האוזן וגורמים לפגיעה במנגנון ניקוי האוזן ומחמירים דלקות אוזניים.

2. טיפול תרופתי - בהתאם לסוג הזיהום בטיפול מקומי לאוזן ו/או סיסטמי כתלות בחומרת הדלקת והנזק לאוזן. לעיתים יש צורך גם בטיפול בסטרואידים מקומית ו/או סיסטמי על מנת להוריד בצקת/ הפרשה ועיבוי של האוזן.

3. חשוב ביותר להבין מה הם הגורמים הראשוניים ולטפל בהם במקביל לדוגמא – טיפול בטקאריות אוזניים, איזון אלרגיות, הסרת גידולים/ופוליפים וגופים זרים. כמו כן לזהות גורמים המועדים כגון בעיות מבניות, הורמונליות, זיהומים מערכתיים, חסרים תזונתיים ועוד..

ולכן אם בע"ח שלכם סובל מדלקות חוזרות באוזניים חשוב לוודא שאכן נלקחו כל הגורמים בחשבון וניתן מענה לכולם במהלך הטיפול!

הזנחה של דלקות אוזניים עלולה להוביל לעיבוי ופגיעה בלתי הפיכה באוזן עד למצב של הצרות מוחלטת של התעלה, במצב שכזה האוזן מוגדרת "סופנית" ובע"ח סובל מכאבים עזים וגם מסכנה לחדירה של זיהום דרך האוזן התיכונה והפנימית לחלל המוח ולסימנים נוירולוגים חריפים. במצבים אלו האופציה היחידה הינו ביצוע של ניתוח להסרת תעלת האוזן, פרוצדורה פולשנית ורבת סכנות.

ולסיום, כמו תמיד – הכי יעילה – מניעה!

· הקפידו על טיפול מוקדם, מקיף ועד להחלמה מלאה של דלקות אוזניים.

· במקרים של חזרתיות גבוה חפשו גורמים ראשוניים/פרה דיספוננטים/מנציחים שלא זוהו או טופלו.

· בגזעים המועדים לדלקות אוזניים עקב בעיות במבנה האוזן ( שאר פיי), שיער בתוך התעלה (פודל),הפרשה מוגברת של שעווה(קוקר ספנייל/רועה גרמני) או בע"ח הסובל מדלקות חוזרות יש להקפיד גם בשגרה על ניקוי אוזניים שגרתי בחומרים איכותיים המונעים הצמדות חיידקים/שמרים ועוזרים לייבוש האוזן. כדוגמאת – נוזל שטיפת אוזניים אדוונס של דרמטו וט.

רק בריאות, ד"ר שני סופר

361 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page