top of page

"דר איזה מזון הכי טוב??"

עודכן: 27 בפבר׳ 2019

שאלה שמרבית הרופאים נתקלים בה על בסיס יומי והיום אני הולכת לחשוף את התשובה...


בחירת מזון בכלבים וחתולים - מהאף עד הזנב

בשביל לענות נתחיל בהקדמה קצרה -

בדומה לתינוקות, גם בע"ח תלויים לחלוטין במזון שאתם מספקים להם ולכן יש חשיבות מכרעת לבחירת מזון מתאים, מזון שחסר ברכיביו עלול להוביל למחלות חמורות (ממש כמו באסון רמדיה לתינוקות).


אז תופתעו לשמוע שבישראל יש תקן למזון בע"ח ובגדול יש 2 סוגי מזונות –

1. מזון משלים - זה מזון שלא יכול לשמש באופן בלעדי להזנת בע"ח כי לא מכיל את כל הרכיבים הדרושים ולכן הזנה בו לאורך זמן לא מומלצת, הוא יותר משמש כחטיף/צ'ופר/פינוק אך לא אוכל בלעדי

2. מזון מלא – זה מזון שע"פ תקני המזון מכיל את כל הדרוש לבע"ח ומתאים להזנה בלעדית עבור בע"ח כך שגם אם בע"ח אוכלים רק אותו הם מקבלים את כל הדרוש להם.


מזון שנמכר בארץ צריך ע"פ חוק לעבור אישור של משרד החקלאות ולכן אם הגעתם לחנות ועל המזון רשום מזון מלא ומאוזן ומספר אישור של משרד החקלאות – המזון אמור להתאים להאכלה בלעדית של בע"ח.


אז עכשיו שקיבלתם קצת מושגי יסוד, אתם מוכנים לתשובה?!? התושבה לשאלה "איזה מזון מומלץ?"היא

שאין מזון אחד מומלץ!!!

כל המזונות המלאים במדינת ישראל מכילים את הדרוש לגדילה של בע"ח בין אם מכילים גלוטן, דגנים, עוף וכו' וכו'. ההבדלים האלה בעיקרם שיווקים ולא בריאותיים!!

כלל האצבע הוא – אם בע"ח בריא, אוכל בתאבון, לא מקיא הצואה תקינה והפרווה בריאה – מבחינתי כל מזון מלא עם אישור של משרד החקלאות מתאים עבורו בלי קשר למחירו... במידה והמזון לא מתאים יש לנסות מזון אחר וכדאי גם כאן להתיעץ עם הוטרינר שיכול להמליץ לכם איך לחפש מזון חדש מתאים ( לדוגמא לנסות מזון עם אחוזי שומן נמוכים יותר או סיבים גבוהים יותר בהתאם לבעיה של בע"ח).

כמובן שיש להתאים את המזון לשלב הגדילה של בע"ח ( גור/בוגר/מבוגר/הריון/עבודה וכו') וכמובן במקרה הצורך ובייעוץ וטרינרי בלבד יש בע"ח שזקוקים למזון רפואי ייעודי לבעיה רפואית כלשהי.


לסיום אני רוצה להתייחס לשלושה טרנדים בהזנת בע"ח –

1. מזון בייתי מבושל – בהחלט ניתן לבשל לבע"ח מזון אבל – קחו בחשבון שזה התעסקות לא קטנה לייצר מזון מאוזן שמכיל את כל הדרוש לבע"ח ביחסים הנכונים. אם זה בכל זאת משהו שאתם מעוניינים לעשות בקשו מהוטרינר שלכם עזרה, יש אפשרות לרכוש תפריטים מאושרים ע"י מומחה לתזונה וטרינרית בהתאם למאפייני בע"ח שברשותכם.

2. מזון נא – זה טרנד מאוד חם בימינו, חם ומסוכן!!!! בהרבה מחקרים שהתפרסמו לאחרונה נמצא כי מזון נא גם המוקפדים ביותר הכילו כמויות אדירות של מזהמים שעלולים להוביל למחלות קשות בבע"ח וחלקן אפילו מדבקות לאדם. אנא מכם אל תאכילו את בע"ח שלכם במזון שעלול לסכן אותם! בטיחות מזון זה הבסיס לכל המלצה תזונתית ולכן מזון זה ממש ממש לא מומלץ...

3. תזונה טבעונית/צמחונית – פה יש שוני מהותי בין כלבים וחתולים, כלבים הינם אומניבורים (אוכלי כל) בדומה לאדם ולכן תאורתית יכולים לאכול מזון טבעוני, אני חייבת לסייג זאת ולהגיד שראינו מקרים רבים בו כלבים הפכו חולים מאוד מהזנה טבעונית וכנראה שבכל זאת התזונה הצמחונית/טבעונית הקיימת לא מספיק טובה עבורם. חתולים לעומת זאת הם קרינבורים אובליגטורים (חייבים לאכול בשר בשביל לחיות) גופם לא יכול לייצר רכיבים מסויימים וחייב לקבל אותם מהמזון אחרת יפתחו חוסרים תזונתיים חמורים שממש יכולים להוביל למחלות חמורות ומוות. אז ההמלצה הגורפת שלי היא לא להאכיל כלבים וחתולים בתזונה צמחונית/טבעונית וזה למרות המודעות הגוברת המבורכת בתחום זה בבני באדם. וכמו שמומחים בתחום נוהגים להגיד – מי שרוצה חתול צמחוני שיאמץ ארנבת...

מקווה שעזרתי לעשות קצת סדר בצלחת.

בתאבון!

ד"ר שני סופר

207 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page